Bugun...


Sürekli Akış Sistemi

facebook-paylas
Tarih: 22-10-2015 10:37
Sürekli Akış Sistemi
+ -

 

Sürekli akış sistemi vermikompost işleminde kullanılan otomaatik bir sistem olup, yetiştirme yöntemleri içerisinden teknolojik ve  en pahalı olan sistemdir.  Diğer yöntemlere göre insan gücü arka planda, motor gücü daha ön plandadır.

SAS sistemini kurulmasında bir çok basamak bulunmaktadır.

Sürekli Akış sistemindeki 1.Basamak: Solucanların Yerleştirilmesi

 

Şekil 1: Solucanların Yerleştirilmesinin Şematik Gösterilmesi

1.  Tabaka: Yataklıl

2.  Solucanlar

3.  Taze olgunlaşmış yem

Sürekli Akış Sistemin kurulurken en alt basamağa gazete gibi organik kağıtları güzelce serilmektedir. Bu esnada sistem içerisindehiç bir boşluk kalmaması gerekmektedır.

 Şekil 1’deki 1. Tabaka olarak gösterilen bölgeye YATAKLIK adını verdiğimiz solucanın kendi gübresi kullanımasında bir çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar:

1-    Yataklık yayılarak hafifçe bastırılması tavsiye edilir. Bu bastırma işlemi yataklığın kendini sıkmasını ve bir kütle oluşturmasını sağlar.  Oluşan kütle gazete parçalandıktan sonra bile sistem içindeki gübreyi tutarak aşağıya bırakmamaktadır.

2-   Solucanlar bir yerden taşındıkları için stres altına girmektedir.Kullanılan yataklık kendi gübreleri olduğu için bu stres koşullarını çok hızlı bir şekilde atlatmakta ve ortama adaptasyonları çabuk olmaktadır. Bunun sonucunda solucanlar hızlı bir şekilde gübre yapmaya devam etmekte verimlilik oldukça artmaktadır.

3-   Solucan gübresinin oluşumunda solucanlar kadar mikroorganizmalarında katkısı söz konusudur.Tabana serilen yataklık içerisindeki mikroorganizmalarda solucanlardan sonra çalışmaya başlayarak gübrenin olgunlaşmasını hızlandıracaktır.( Mayalama Prensibi)

Yataklık serildikten sonra Şekil 1’deki 2 tabakaya solucanlar her yere eşit miktarda bırakılır ve üst tarafın tesviyesi yapılır.3. tabakaya tamamen olgunlaşmış yem dökülür ve tesviyesi yapılır. Ortamın nemi % 80-85ve sıcaklığı 20-25 ˚C ayarlanır. Sürekli akış sistemi böylelikle kurulmuş olur.

Sürekli Akış Sistemindeki 2. Basamak: Solucanların Yemlenmesi:

Şekil 2: Solucanların Yemlenmesinin Şematik Gösterilmesi

1-  1.Tabaka: Yataklık

2-  2. Tabaka: Olgunlaşamaya başlamış Solucan Gübresi

3-  3. Tabaka: Solucanlar

4-  4. Tabaka:Taze Yem

Solucanlar sürekli akış sistemine koyulduktan sonra 1 hafta gözlenme yapılır. Ortama adaptasyonları gerçekleştikten ve yemleri bitirdikten sonra ilk 2 ay haftadır bir yemlenir. Burada unutlmaması gereken nokta sıcaklık ve nem ayarıdır. Bu iki husus kesinlikle göz ardı edilmemelidir.  Şekil 2’de 4. Tabaka olarak gösterilen taze yeme solucanlar 1-2 saat içerisinde yönelmeye başlamaktadır. Şekil 2’deki 2. Tabakaki gübre hem solucanlar tarafından ortama kazandırılan hemde yataklık içerisinde bulunan mikroorganizmalarca olgunlaştırılmaya başlamaktadır.

Sürekli Akış Sistemindeki 3 basamak: SAS Sisteminin Doldurulması

Şekil 3: Sürekli Akış Sisteminin Doldurulmasının Şematik Olarak Gösterilmesi

1.Tabaka: Olgunlaşmış ve Olgunlaşmaya Başlamış Solucan Gübresi

2.Tabaka: Solucanlar

3. Tabaka: Taze Yem

Solucanlar ilk yemlemede olduğu gibi gerekli nem ve sıcaklık koşulları altında belirli periyodlarda yemleme yapılır . İlk 2 ay hafta 1 defa yemleme yapılması tavsiye edilir. Daha sonra sistem dolana kadar 3  günde bir yemleme yapılır. Süreç bu şekilde sistem tamamen dolana kadar devam etmektedir. Sistem tahmini olarak 5-7 ayda dolmaktadır Sistem tamamen dolduğunda bir sonraki basamak olan kesime geçilir.

Sürekli Akış Sistemindeki 4. Basamak: Kesim

Kesim işlemi sistemin içerisindeki bıçakların bir motor yardımı ile hareket ettirilmesi sonucu gerçekleşmektedir. En alta koyulan gazete 6 ay içerisinde parçalanarak ortadan kaybolmaktadır. Gübre yeterli nem ile birlikte kendini sistem içinde kendini tutmakta ve aşağıya düşmemektedir. Bıcak, sistem boyunca en alttaki olgunlaşmış gübreyi keserek hasat işlemi yapılır.

Vermikompost işleminde Eisenia foetida kullanılması kesim sırasında büyük avantajlar sağlamaktadır. Eisenia foetida epigeik bir türdür. Ve yüzeyin 10-15 cm derinliğinde yaşamaktadır. Solucanların üst kısımda yaşamlarını devam ettirmesi kesim sırasında solucanlara hiç bir zarar vermemektedir.

Şekil 4: Kesim işleminin Şematik gösterilmesi

EN İYİ GÜBRE SAS SİSTEMİNDE ELDE EDİLİR

En iyi gübre sürekli akış sisteminde elde edilir. Bunu biraz açalım. Bu konuyu açıklarken şekil 5’i baz alalım.

SAS sisteminin üzerine koyulan 1 birim yemi kırmızı olarak gösterelim ve bunu işaretliyelim. Yemleme ve kesme peryodlarını takiben gübre alt taraftan kesilmektedir. Sistem içerisindeki kütle kesilen miktar kadar alçalmakta ve sistemin devamlılığı sağlayabilmek için üst taraftan aynı miktarda yem koyulmaktadır. İşaretlediğimiz 1 birim kırmızı yavaş yavaş aşağıya inmektedir. Solucanlar tarafından işlenen bu tabaka aşağıya doğru indikçe mikroorganizmalar tarafında olgunlaştırılmaktadır. Bu süreç tahminen 5-6 ay içerisinde olmaktadır. Sürekli akış sistemine koyulan her tabaka 5-6 ay içerisinde hasatı yapılmaktadır. Böylece tamamen olgunlaşmış solucan gübresi elde edilmektedir.

Şekil 5: SAS Sisteminin Mekanizması
Editör: Uzm. Biyolog Mehmet AKINCI

Bu haber 27149 defa okunmuştur.

YORUMLAR
3 Yorum

Suleyman ukuslu
21-06-2016 19:21:00
kolay gelsin muglada gübre uretmi yapıyorum ama sürekli akis sistemi nasıl temin edebilirim bilgi verirseniz sevirim teşekkür ler kolay gelsin
mehmetb batı
16-03-2016 10:20:00
merhaba sürekli akış sistemi yaptım ancak nasıl bir motor ve redüktör kullanacağım konusunda kararsızım sürekli akış sisteminde kullandığınız motor ve redüktörün bilgileri gönderirmisiniz
sinan
05-01-2016 14:52:00
merhabalar solucan gübresi üretmek istiyorum ancak solucan yatağı olan sürekli akış sistemini nerelerden temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI