Bugun...


Solucanların Genel Özellikleri

facebook-paylas
Tarih: 24-08-2015 11:38
Solucanların Genel Özellikleri
+ -

SOLUCANLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Toprak solucanlarının uzunlukları ortalama 5-15 cm’dir. İsteket dokusu olmayan segmentli ve renkli vücutları vardır. Renkleri genellikle kırmızı, kahverengi ya da bu renklerin çeşitli kombinasyonu şeklinde olabilir. Toprak solucanların morfolojisi kabaca iç içe girmiş iki boruya benzetilebilir. Ağızdan anüse uzanan bir sindirim sistemi kanalına, su dengesini sağlayan boşaltım sistemine, iki tüp arasında uzanan bir sinir sistemine sahiptirler. Ergin bir solucan yapı ve şekil olarak birbirine benzeyen 115-200 segmentten oluşur.

Baş kısmına “prostomium” ve kuyruk kısmına “periprokt” ya da “anal segment” adı verilir. Yeni segmentler anal segmentten meydana gelir. Buna göre en eski segment başın arkasındaki, en yenisi de anal segmentten öncekidir. Eşeysel olgunlaşma sırasında, eşeysel açıklıklar civarındaki segmentlerde üst derinin çok bezli ve şişkin bir durum almasıdır. Vücudu halka ya da semer gibi saran bu şişkin kısma “klitellum” denir.  Bu doku üreme işlevinde önemli rol oynar.

                                 

                                                  Şekil 1: Klitellum görünüşü

 Toprak solucanları temelde çürümüş bitkisel organik maddeler, topraktaki nematod, mikroskobik akarlar ve collembola grubuna ait küçük hayvanlar, ayrıca bakteri, fungus ve protozoalarla beslenirler. Toprağın humus kısmını yerler, besinleri doğrudan doğruya ağızlarıyla alırlar. Bu materyallerin bir kısmını sindirirler, büyük bir kısmı da vücuttan dışarı atarlar. Dışarı attıkları bu maddelerin önemli bir miktarını toprak yüzeyine taşıyarak küçük kümeler oluştururlar.

Toprak solucanlarında solunum nemlenmiş deri ile yapılır. İnce ve nemli olan vücut duvarından kılcal damarlar ile oksijen alınırken karbondioksit verilir. Bu yüzden gübre elde edilirken hazırlanan besin maddelerine dikkat etmek gerekmektedir. Toprak solucanları kimyasallara, dokunmalara, ışığa çok duyarlıdırlar ve olumsuz durumlardan hızla kaçarlar.

 Toprak solucanları hermafrodittirler. Toprak solucanları yılın hemen her döneminde ürerler fakat ılıman ve nemli havada daha aktiftirler. İki toprak solucanı galerilerinden çıkarlar ve karın yüzeylerini, birinin başı diğerinin arka ucuna gelecek şekilde bir araya getirirler. Bu durumdaki hayvanlar, eşeysel kılları ve klitellum bezleri tarafından salınan mukus maddeleri ile birbirlerine bağlanırlar. Çiftleşme işlemi gece olur, karşılıklı sperm iletimi şeklindedir ve 2-3 saat sürer.

Genellikle birkaç gün sonra klitellumun etrafında bir kokon (yumurta kapsülü) meydana getirilir. Bundan sonra hayvan vücut kasılmalarıyla kendisini geriye doğru çektiğinden, kokon ileriye doğru iletilir. Kokon halkası dişi eşey açıklığı üzerine gelince yumurtalar dışarı bırakılır. Çamur ve döküntüler içine bırakılan kokonun içersinde döllenme meydana gelir. Zigotun gelişimi kokon içerisindeki yumurtalarda olur ve bir süre sonra genç solucanlar bu yumurtalardan çıkarlar.

Toprak solucanlarının popülasyonları üzerindeki olumsuzlukların başında, orman tahribatı, toprak işleme, pestisit kullanımı, endüstriyel atıklar, şehirleşme nedeniyle doğal biyotopların bozulması ve çeşitli nedenlerle topraklarda biriken ağır metal kirlenmeleri olduğu ifade edilmiştir.
Bu haber 2525 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI