Bugun...


Solucan Gübresinde Kullanılmayacak Organik Atıklar

facebook-paylas
Tarih: 24-08-2015 09:51
Solucan Gübresinde Kullanılmayacak Organik Atıklar
+ -

Solucanlara Verilmeyecek Organik Maddeler:

 

Et, Hayvan iç yağı, kemik, makine yağı: Kemik, et ve et ürünleri solucanların sindirim sistemlerine uygun olmayan organik maddelerdir.Ayrıca çürümeleri sırasında sinekle gibi böcekleri bulundukları ortama çekebildikleri için hijyen konusunda sıkıntılar teşkil edebilir.

 

 

Plastik veya Plastikten yapılmş kağıt Ürünleri: Doğada bile çözünmesi yıllar alan petrol kökenli plastikler solucanların sindirim sistemi için uygun bir organik atık değildir.

 

 

Süt ve Süt Ürünleri: Bozulması sırasında tehlikeli mikroorganizmaları ortama çekebileceği için ayrıca süt ve süt ürünlerinde ( Peynir ,Yoğurt) yağ ve tuz oranı fazla olduğu için solucanların strese sokabilir.

 

Limon, Portakal, Mandalina ve Bunlardan üretilen Meyve Suları: Limon, Portakal, Mandalina ve Bunlardan üretilen Meyve Sularının içerisinde organik asit miktarı fazla olduğundan solucanlara verilmemesi gerekmektedir.

 

Hastalıklı yada Enfeksiyonlu Bitki Atıkları: Hastalıklı yada Enfeksiyonlu bitki atıkları gübrenizin kalitesini bozabilir. Ayrıca enfeksiyon ajanını taşınmasında ve diğer bitkilere bulaşmasına neden olabilir.
Bu haber 2120 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI