Bugun...


Cankar Vermikompost Tea

facebook-paylas
Tarih: 06-10-2015 13:14
Cankar Vermikompost Tea
+ -

Vermikompost çayı, vermikompostun ( Solucan gübresinin) içerisindeki yararlı aerobik ve anaerobik mikroorganizmaların sıvı ortamda culture alınması yani çoğaltılması yöntemidir. 

Sıvının içerisinde yararlı bakteriler ve funguslar toprağın zenginleştirilmesini sağlar. Kimyasal maddelerin kullanımı ile toprağın bozulmuş mikroflorasını  yeniden kazanılmasına yardımcı olur. Vermikompost çayında suda çözünebilir bitki büyüme düzenleyicileri, organik asitler, organik madde, suda çözünebilir vitamin ve mineraller  ve doğal bitki hormanları içermektedir.

Clive A. Edwards ve arkadaşlarının 2006’da yayınladığı  “Beneficial response may be due to plant growth regulators or hormones produced by the high microbial activity in vermicomposts.” adlı bilimsel makalede vermikompost çayının %2 oranında uygulanmasında domates bitkisinin çimlenmesinde ve  fidelerindeki büyümeyi gözlemlemişlerdir.

                                                                      

               Şekil 1: Fide Büyümesi                                                        Şekil 2: Tohum çimlenmesi

Yine aynı bilimsel makalede vermikompost çayı bitki hastalıklarını engellediği ifade edilmektedir. Vermikompost çayı etki mekanizması;  içerisinde bulunan yararlı mikroorganizmaların patojen mikroorganizmalarının sporlarını ortadan kaldırması temeline dayanmaktadır. Böylece  uygulandığı toprağı zararlı patojenlerden temizlemektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda; serada ekili kırmızı turp ve salatalık bitki patojenlerinden Pytium spp ve Rhizoctonia zararlılarına karşı baskılayıcı özelliği ifade edilmektedir. Ayrıca  Verticillium, Phomopsis ve küllenmeye neden olan bakterilere karşı vermikompost çayının baskılayıcı özelliği olduğu ifade edilmektedir.

Vermikompost çayının bu özelliğini koruyabilmesi için vermikompost işleminde solucanların yemlerinin sterilize edilmesi gerekmektedir. Son ürün olan vermikompostun steril edilmesi yani ısıl işlemden geçirilmesi çayın bu özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır.

Marek Renčo ve arkadaşlarının yayınladığı “Assessment of the nematicidal potential of vermicompost, vermicompost tea, and urea application on the potato-cyst nematodes Globodera rostochiensis and Globodera pallid” adlı makalede vermikompost çayının parasitik nematodlar üzerine etkilerini araştırmıştır. Globodera rostochiensis ve Globodera pallid isimli nematodlar üzerinde yapılan bu araştırmada vermikompost çayının bu zararlı nematodlara karşı %50-70 arasında etkili olduğunu, üreme hızlarının, yumurta oluşumunun azaltığını ifade etmektedir.

Çay yapımı oldukça basit 2 yöntem ile yapılmaktadır.

            1. Aerobik Vermikompost Çayı

            2. Anaerobik Vermikompost Çayı

1. Aerobik Vermikompost Çayı:

Bu çay modelinde vermikompost içerisindeki aerobik mikroorganizmaların hava verilip suya geçirilmesi sağlanmaktadır. Pestisit ve inorganik gübre kullanılan topraklarda Aerobik mikroorganizmaların bitki hastalıklarını baskılayıcı özelliği bilimsel makalelerde kanıtlanmıştır.

            Aerobik vermikompost Çayı yapımında içerisine mayalanan vermikompost taze olmalıdır.Taze vermikompost'ta mikrobiyal aktivite oldukça fazladır.  Kusurlu ve Stabilitesi iyi olmayan komposttun içerisinde organik maddeler iyi ayrışmaz.  Bunun sonucunda anaerobik ortam gelişir. Bu durumda besleyici özellik ve aerobik mikroorganizmalar bakımından oldukça fakir bir çay elde edilir.

            İyi bir Aerobik çay yapabilmek için dikkat edilmesi gerekem hususlar:

* Mayalama için kullanılan katı vermikompost taze olması gerekmektedir.

* Mikroorganizmaların çoğalması için mutlaka katalizör kullanmak gerekir.

*Katalizor için kahverengi şeker, bal veya kükürtsüz melas kullanılması gerekir.

*Mikroorganizmalar için yeterli oksijen verilmelidir.

Çayın Yapılış Şekli:

İyi bir çay yapımı için yukarıda yazılanlara dikkat edildikten sonra sırası ile su işlemler uygulanır.

Çay Formulü: 4 Birim Katı vermikompost+1 birim Katalizör+10 birim klorsuz su

Katı vermikompost bir tülün içine koyulur ve ağzı bağlanır. bir kabın bidonun içerisine koyulur. Üzerine 10 kısım klorsuz su koyulur. 1 kısım kükürtsüz melas koyulmaktadır.

 2. Anaerobik Vermikompost Çayı:

Bu metod aerobic Vermikompost çayının benzer metotla yapılmaktadır. Bu metot’ta Vermikompost içerisindeki anaerobik mikroorganizmaların kültüre alınmasıdır. Bu yöntem yapılışı, elde edilen çay içerinde zararlı anaerobik mikroorganizmalar üreyebilceğinden pek kullanılmamaktadır.
Bu haber 2351 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI